Koci trądzik – rozpoznanie i leczenie

Koci trądzik to często rozpoznawana jednostka chorobowa, która dotyka koty w każdym wieku. Za przyczynę występowania tej choroby uważa się nieprawidłowe rogowacenie mieszków włosowych lub gruczołów łojowych. Wskutek gromadzenia się mas keratynowych, które zatykają ujścia gruczołów łojowych dochodzi do zakażenia bakteryjnego wyżej wymienionych struktur. Z reguły leczenie kociego trądziku jest dość proste, o ile nie wystąpią powikłania w postaci bakteryjnego nadkażenia. Dlatego też gdy tylko właściciel zauważy u swojego kota objawy przypominające koci trądzik na brodzie powinien niezwłocznie udać się do lekarza weterynarii. Próba leczenia kota na własną rękę może skończyć się niepowodzeniem. Ponadto zawsze istnieje duże ryzyko, że właściciel nie będzie w stanie odpowiednio zdiagnozować choroby, a coś to uważał za koci trądzik może okazać się inną jednostką chorobową wymagającą zupełnie innego postępowania.

 

Koci trądzik – objawy

Pierwszym objawem zauważanym przez właściciela jest pojawienie się ciemnych krostek w okolicy podbródka oraz dolnych i górnych warg. Czarne kropki wyglądają często jak zaschnięty bród, dlatego właściciel często ignoruje ich występowanie, a jako pierwszy problem zauważa lekarz weterynarii podczas kontroli lub przy okazji szczepienia. Charakterystyczną cechą tych ciemnych kropek jest fakt, że pojawiają się one z powrotem już kilka dni po umyciu. Jeśli problem nie zostanie zauważony przed długi czas, to może dojść do bakteryjnego nadkażenia trądzikowych zmian, a w konsekwencji kot zacznie intensywnie drapać się po brodzie. Sierść w okolicy pyska może być wtedy posklejana i pokryta ropną wydzieliną. Skóra może być zaczerwieniona, bolesna i obrzęknięta jako skutek rozwijającego się w tym miejscu stanu zapalnego.

Mimo, że początkowe objawy trądzika nie są zbyt mocno wyrażone, to nie należy ich ignorować. Im wcześniej właściciel zgłosi się z niepokojącymi objawami w postaci czarnych kropek na brodzie, tym mniejsze ryzyko, że w tym miejscu rozwinie się zakażenie bakteryjne znacznie pogarszające samopoczucie zwierzaka.

Koci trądzik – diagnostyka

Lekarz weterynarii z reguły po wstępnych oględzinach będzie w stanie postawić już rozpoznanie. Może się jednak zdarzyć, że w przypadku nadkażonych zmian niezbędne będzie wykonanie badań dodatkowe, aby potwierdzić rozpoznanie choroby. Lekarz może zdecydować się na wykonanie zeskrobiny, cytologii oraz posiewu ze zmian skórnych, aby upewnić się co do przyczyny wystąpienia danych objawów. Badania dodatkowe wykonywane są, aby wykluczyć inne potencjalne przyczyny pojawienia się podobnych zmian, jak np. nużyca, dermatofitoza, drożdżyca, atopowe zapalenie skóry, ziarniniak eozynofilowy czy reakcja nadwrażliwości.

Koci trądzik – jak leczyć

Koci trądzik - leczenie polega przede wszystkim na częstej toalecie okolicy brody. Lekarz weterynarii zazwyczaj zaleca mycie podbródka kilka razy dziennie za pomocą ciepłej wody z łagodnym środkiem odkażającym i mocne pocieranie skóry gazikiem. Koci trądzik – czym przemywać? Często zalecanym środkiem odkażającym są preparaty na bazie chlorheksydyny stosowane w odpowiednim rozcieńczeniu. Jeśli lekarz podczas badania klinicznego stwierdzi obecność zakażenia bakteryjnego, konieczne będzie także stosowanie antybiotyków. Najczęściej zalecaną formą antybiotykoterapii jest miejscowe smarowanie zakażonej okolicy za pomocą specjalnej maści z odpowiednio dobranym antybiotykiem. Ważne, żeby stosować się do wszystkich zaleceń lekarza weterynarii. W zależności od zaawansowania stanu, leczenie kociego trądzika może trwać nawet i kilka tygodni. Leczenie powinno być stosowane co najmniej do chwili ustąpienia wszystkich objawów, a czasami nawet i kilka dni dłużej. Niestety koci trądzik ma skłonność do nawrotów, dlatego należy dokładnie obserwować swojego kota, a w razie ponownego pojawienia się czarnych krostek powtórnie udać się do lekarza weterynarii i wdrożyć odpowiednie leczenie po raz kolejny.

Koci trądzik – domowe sposoby

W internecie w społeczności opiekunów zwierząt krąży wiele domowych sposobów na leczenie trądziku u kotów. Decydując się zaufać obcej osobie z internetu należy zadać sobie pytanie, czy aby na pewno jest to autorytet w kwestii zdrowia zwierząt. O ile zalecenie regularnej higieny okolicy pyska poprzez regularne przebywanie wodą jest dobrym działaniem profilaktycznym, o tyle polecenia konkretnych preparatów z apteki przeznaczonych dla ludzi dobrym pomysłem już nie są. Niektóre ludzkie preparaty zupełnie nie nadają się do stosowania u zwierząt i mogą wywołać groźne dla ich zdrowia reakcje nadwrażliwości.

Trądzik u kota - domowe sposoby na zapobieganie kociemu trądzikowi to regularna higiena okolicy pyska i dbanie o czystość misek, z których kot pije wodę i spożywa pokarm. Niektóre zwierzęta źle tolerują miski metalowe, po kontakcie z którymi w okolicy ich pyska mogą pojawiać się zmiany podobne do kociego trądzika. W takim przypadku dobrym pomysłem byłaby zmiana na miski plastikowe. Należy jednak pamiętać, że każdy niepokojący objaw powinien zostać skonsultowany z lekarzem weterynarii.

To może Cię zainteresować:

Czego nie lubią koty? – zapachy odstraszające koty
Toy bobtail – wszystko o tej rasie kotów
Kot syberyjski – charakterystyka i opis rasy
Panleukopenia u kotów – objawy kociej nosówki?
Zatwardzenie u kota – objawy, przyczyny i leczenie
Kastracja kota – kiedy (i czy w ogóle) to robić?
5/5 - (10 votes)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *